"Ақмола облысы білім басқармасының Зеренді ауданы бойынша білім бөлімі Ортағаш ауылының орта негізгі мектебі" коммуналдық мемлекеттік  мекемесі
Коммунальное государственное учреждение  "Основная средняя  школа села Ортагаш отдела образования по Зерендинскому району управления образования Акмолинской области"

ЦИКЛОГРАММА

ЦИКЛОГРАММА

IV апта  (25-29наурыз 2019 ж.)

«Айгөлек» шағын орталығы

Өтпелі тақыры «Салттар мен фольклор»

Тақырыпша  «Нұр төккен, гүл көктем»

Күн тәртібі

Уақыты

Дүйсенбі

Сейсенбі

Сәрсенбі

Бейсенбі

Жұма

Балаларды қабылдау

7.45-8.45

Тәрбиешінің балалармен қарым-қатынасы. Балабақша туралы жан-жақты әңгімелесу, қарым-қатынас және көтеріңкі көңіл-күй орнатуға арналған ойындар ұйымдастыру. Жағымды жағдай орнату. Балалардың көңіл -күйлеріне назар аударып, қызуын  өлшеп қабылдау. Медбике, психологпен бірлескен жұмыс.

Ата аналармен әңгімелесу

Аптаның бірінші күні  қабылдау ережелері бойынша ата-аналармен пікірлесу.Баланың өміріндегі екінші әлеуметтік орта –балабақша туралы ,ондағы тәрбиелеу мен оқыту жайлы әңгімелесу . Балалардың демалыс күндерін қалай, қайда өткізгендері жайлы  әңгімелесу.

«Балаларды  өздерінің  достарымен  ойын  барысында  тату  ойнау  керектігі  жөнінде»    әңгімелесу

Өзін – өзі күтуге және жақындарына көмек беруге үйрету тақырыптары бойынша сөйлесу, пікірлесу .

Ойындар (үстел-үсті, саусақ және т.б. )

Таңертеңгі жаттығу

8.40-8.45

Музыка әуенімен таңертеңгілік жаттығулар  кешені. Ұйқы ашатын музыкалық-ырғақты қимылдарды орындау.

Қазақстан  Республикасының  мемлекеттік  Әнұранын   айту

Таңғы ас

8.45-9.15

Тамақ  ішу, үстелде  отыру  мәдениетін  қалыптастыру.

Ойын, ұйымдастырылған оқу қызметіне дайындалу

9.15-9.30

Ұйымдастырылған оқу қызметтері

9.30-10.45

Сөйлеуді дамыту

«Көктемде»

Мақсаты:Тілде сөйлемдердің әртүрлі түрлерін, қосымшаларды қолданады. Жеке тәжірибесінен суреттің мазмұны бойынша шағын әңгімелер құрастырады.

Дид-қ ойын: «Бұл қай кезде болады?»

Тақырыбы: «Шуақты көктем»

Мақсаты: Көктем мезгілінің табиғатын музыкада өрнек-теу арқылы эмоциялық сезімдерун қалыптастыру.

Әуенді ырғақты қимыл:

«Көңілді жаңбыр»

Музыка тыңдау: «Көктем вальсі» Е.Брусиловский

(Б.Төлегенова репертуар-н)

Ән айту: «Ару көктем» Ф.Дайырханов

Ойын ойнау: «Мен күйшімін» ойыны

Сурет салу

«Ағаштар бүршік жарғанда»

Мақсаты: Ағаштарды олардың ерекшеліктерін ескере отырып, сюжетті сурет салу дағдыларын қалыптастыру.

Драма

«Ару қыздар өнері»

Мақсаты: Өзінің қимылын серіктесінің қимылымен үйлестіреді: сахнада бағдарлайды, қыздарға тән (қарапайым, әдемі) мінез-құлық ерекшелігін талқылау.Әдеби кейіпкерлерді дене пластикасы, ым, дауыс мимикасы арқылы құру.

Дид-қ ойын: «Мінездеме суреті»

ҚМҰҚ

«Көктемгі саябақ»

(кеңістікті  бағдарлау)

Мақсаты: Өзінің дене бөліктерінің орналасуын бағдарлау дағдыларын бекіту, өзіне тікелей жақын кеңістік бағыттарын анықтау.

Дид-қ ойын: «Қанша болды, қанша қалды?»

Дене шынықтыру

Негізгі қимылдар:

1.Допты басынан асыра лақтыру және оны қағып алу.Бір-бірінен қашық қойылған үрленген 5-6доп арқылы кезекпен,

қолдың түрлі қалпымен аттап өту.Түрлі жағдайда тепе-теңдікті сақтап жүру.

Қимылды ойын: «Гүлдерді жинаймыз»

Тақырыбы: «Көктем мезгілі»

Мақсаты: Көктем мезгілінде адамдардың іс-әрекетіне зейіндерін аудару дағдыларын дамыту. Табиғатта өзін-өзі ұстау қарапайым ережесін үйрету

Дид-қ ойын: «Көктем көрінісі»

Допты басынан асыра лақтыру және оны қағып алу. Түрлі жағдайда тепе-теңдікті сақтап жүру. Гимнастикалық қабырға бойынша жоғары-төмен кезектескен қадаммен өрмелеу.

Қимылды ойын: «Күн, жаңбыр, жел»

Жаратылыстану

«Далада не өседі?»

Мақсаты: Көктем  мезгіліндегі  өсімдіктердің  тіршілігі, шөптесін  өсімдіктер ( 4-5 түрін), жидектер, саңырауқұлақтар туарлы  білімдерін қалыптастыру.

Диқ ойын: «Дала гүлдерін білесің бе

Орыс тілі

Тема: «Наурыз»

Цель: Умение отвечать на короткие вопросы простыми предложениями. Продолжать обогащать словарь детей лексическим материалом по теме, учить рассматривать иллюстрации, слушать текст и отвечать на вопросы полным предложением.

Дид-я игра: «Встречаем Наурыз»

Аппликация

«Ағаштар бүршік жарды»

Мақсаты: Ұсақ элементтерді ересектердің көмегімен желімдеу, алдымен қағаз бетінде заттың бейнелерін құрастырып, содан кейін оны желімдеу.

Дид-қ ойын: «Көктем көрінісі»

.Допты басынан асыра лақтыру және оны қағып алу. Бір-бірінен қашық қойылған үрленген 5-6доп арқылы кезекпен,

қолдың түрлі қалпымен аттап өту.20-25см биіктіктен секіру.

Қимылды ойын: «Көктемгі бәйшешектер»

Қазақтың ұлттық ойындар мерекесі: «Көкпар»

Серуенге дайындық

10.45-11.00

Балалардың киіну реттілігін бақылау,  киінгенде түймелерін қадап, аяқ киімінің бауын байлауды, киіміндегі олқылықтарды жөндеуді қадағалау.   Киім шкафтарын таза ұстау және жинау.

Серуендеу

11.00-11.30

Серуеннен оралу

11.30-11.55

Балалардың дұрыс шешінуін, шкафқа киімдерін орналастыру тәртібін бақылау. Жинақылыққа тәрбиелеу. Мәдени-гигиеналық талаптарды орындауларын қадағалау

Түскі ас

11.55-12.25

Ұқыпты тамақтану дағдыларын,  ас құралдарын қолдану дағдыларын  жетілдіру. Тамақтану алдында мұқият жуынуды, тамақтану әдебін сақтап, асты аз-аздан алып, шусыз жеуді үйрету. Тамақтан соң ауыздарын шаюды қадағалау.

Ойындар, дербес әрекет

12.25-12.40

Баланың жеке даму картасына сәйкес  жеке жұмыс

12.40-13.00

Жеке баламен жұмыс:

Мақсаты:

Психологтың жұмысы:

Музыка жетекшісінің жұмысы:

Вариативтік компонент

Ертегілер елінде

Вариативтік компонент

Шебер қолдар

Тыныш ойындар

13.00-13.30

Балалардың қалаулары бойынша ойындар ойнату, теледидардан қазақ ертегілерін, мутфильмдерін көрсету.

Дидактикалық ойын: «»

Мақсаты: Сөйлемнің түрлерін қолдана білуге үйрету.

Балаларды үйге қайтару

13.30-14.00