"Ақмола облысы білім басқармасының Зеренді ауданы бойынша білім бөлімі Ортағаш ауылының орта негізгі мектебі" коммуналдық мемлекеттік  мекемесі
Коммунальное государственное учреждение  "Основная средняя  школа села Ортагаш отдела образования по Зерендинскому району управления образования Акмолинской области"

СоцСети

 

Ұйымдар тізімі

Галерея

Смотреть все>>>

Физика пәні бойынша сабақ жоспары

23.01.2020

 

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

Атомның құрлысы.

Атомдық құбылыстар

Мектеп: Акмола облысы

 Зеренді ауданы Ортағаш негізгі мектебі

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Ахметова Қарлығаш Мускеновна

Сынып: 9

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

 Жарық квант туралы Планк гипотезасы

 Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

9.6.1.2 Планк формуласын  есептер шығаруда қолдану

Сабақтың мақсаты

 Барлығы оқушы: Планк формуласын қолданып есеп шығаруды үйрену;

Көпшілігі оқушы  : Планк формуласынның физикалық мағынасын теориядан түсіну ;

Кейбір оқушы :  Планк  гипотезасына мысалдар келтіре алу.

Ойлау дағдылары

 Қолдану

Бағалау критерийі

- Планк формуласын қолданып есеп шығаруды үйренеді;

-Планк формуласынның физикалық мағынасын түсіндіреді ;

- Планк  гипотезасына мысалдар келтіреді.

 

Тілдік мақсаттар

 

Лексика мен сөз тіркестері: Жарық кванты ,квант энергиясы , сәуле шығару жиілігі ,тура  пропорционалдық .Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:

квант , энергия ,жиілік ,сәуле ,фотон.

Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер:

Квант энергиясы… Фотон бір квант …Классикалық теория бойынша энергия …Планк гипотезасы …

Құндылықтарға баулу

 

 

Иновациялық  жаңалықтарға сүйене отырып Планк гипотезасының маңызын оқушыларға түсіндіру

 

Пәнаралық байланыс

Жарық энергиясы туралы жаратылыстанудан алған білімдерін ,есеп шығаруда математикалық амалдарды,пропорцияның қасиетін формула қорытуда  қолданады

Алдыңғы білім

 

Жарық ,фотон , сәуле шығару , жиілік  , элементар бөлшек ұғымдарымен, жиілік , энергияның формуласымен таным

 

       

                                           

            

 

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

 

Ресурстар

Сабақтың басы

5мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 мин

І.Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылардың зейінін сабаққа шоғырландыру,үй жұмысын тексеру  мақсатында ширату жаттығуларын жүргіземіз.

  «Карусель» әдісімен ұйымдастырылады.

Оқушыға ауызша сұрақ қоямыз , дұрыс жауап берген оқушы орындарын жылжып , жетон  алады .

Тапсырма1. Кім жылдам?

  1. Жылулық сәулелену немесе сәуле шығару дегеніміз не?
  2. Денелердің температураға байланысты сәуле шығаруы қалай өзгереді?
  3. Жылулық сәулеленудің табиғаты қандай?
  4. Денелер сәулелерді жұта  ма әлде шығарама  ? т.б

Бағалау:жетон арқылы

ІІ. Қызыл ,жасыл , көк түстер арқылы топқа бөлу

 

жетон

 10мин

 

 

 

 

 

 

 

5 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7 мин

ІІІ . Жаңа тақырыпты ашу

Тапсырма 2. Менің қолымнан келеді

 Оқулықтағы Жарық кванты туралы Планк гипотезасын өздерің оқып, маңызды элементтен маңызды  емес элементке  дейін «Ромбтық жіктеме» жасаңдар  

  IV7 Жеке жұмыс

«Блиц сұрақтар» әдісі   естеге кім тез + ; - қойып шығады.

 

Тапсырма 3.   Сіз қаншалықты сенесіз ?

      Кестеге кім тез + ; - қойып шығады.

 

Тапсырма мазмұны

  •  
  •  

1.Сәуле арқылы тарайтын немесе жұтылатын бір үлес

  •  

деп атала ма?

 

 

 

2.Сәулелік энергия үздіксіз шығады деген классикалық

физика түсінігі дұрыс па?

 

 

  1. =mc2 Планк формуласы ма?

 

 

4.Планк тұрақтысының мәні

  1.  

 

 

 

5.Фотонның тыныштық массасы нөлге тең бе?

 

 

 

    V. Топтық жұмыс (топпен талқылап, постер арқылы қорғайды).

 Тапсырма 4.

1.Фотонның энергиясы 4,8*10-19Дж. Электромагниттік сәуленің толқын ұзындығы есепте ____________-

2. Толқын ұзындығы 520нм болатын  сәуленің 

А)энергия үлесін есепте________;

Б) жиілігін табыңыз___________

Критерий

-Планк формуласын қолданып есеп шығаруда  қолданады

Дискриптор:

- физикалық мағынасы түсінеді;

-толқын ұзындығын табады;

- энергия үлесін анықтайды

 

-Планк формуласын  есеп шығаруда  қолданды

- физикалық мағынасы түсінді;

-толқын ұзындығын тапты;

- энергия үлесін анықтады.

 VI .Деңгейлік тапсырма.  Интер белсенді тақтада

Тапсырма 5 «»Ойланып көрейік жауабын берейік

Оқушылардың қабілетін ескеріп  деңгейлік тапсырма береміз

Фотонның энергиясы 2*10-19Дж болса:

а)жиілігін анықтаңдар;

б)толқын ұзындыңын есептеңдер;

в) фотондар санын табыңдар ;

г) фотон энергиясын қолдануға мысалдар келтіріңдер.

Критерий:

  • Жиілігін табады ;
  • Ұзындығын есептейді;
  • Фотондар санын анықтайды;
  • Мысалдар келтірді

Дискриптор:

  • Жиілігін тапты ;
  • Ұзындығын есептеді;
  • Фотондар санын анықтады.
  • Мысалдар келтірді

Тапсырма орындалып біткен соң, мұғалім тапсырманың

жауаптарын тақтада көрсетіп , оқушылар  5 балдық жүйеде і бағалау жұмыстарын жүргізеді.

Бағалау парағы

 

Т.А.Ж

тапсырма

Қорытынды

 балл

а

б

в

г

 

 

 

           

VII.

«Сүзгі » әдісімін сабақты қорытындылаймын.

 Тақырып бойынша маңызды ақпаратты тұғырға , маңызды еместі сүзгіге орналыстырадыңдар.

           

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Мадақтау арқылы бағалаймыз ,

  VIII.Үйге тапсырма: Оқулықтағы тақырыпты мазмұндау.

  1. Есеп 956-958              ( Рымкевич)

2.Жарық сөнгенде фотондар неліктен жоғалатынын жазыңыз?

кесте

 парағы

Сабақтың соңы

5 мин

IX .Кері  байланыс. «Мен үшін....»  әдісі

Кері  байланыс  парақшасы  таратылады.

  • Нені білдім?_______________________________

_________________________________________

  • Қандай қиындықтар болды?___________________

__________________________________________

  • Нені толық түсінбедім? ?___________________

 

  X.Рефлексия:

«Анкета» әдісі.

Оқушыларға  кішігірім анкета ұсынылады,.Оқушылардан өздерінің жауаптарындәлелдеп беруін сұрауға болады.

1.. Мен сабақта жұмыс…              жасадым

2.Менің сабақта жасаған жұмысыма

3. Сабақ маған

4. Мен сабақта

5. Менің көңіл-күйім

6.  Сабақтың материалы маған

7. Үй жұмысы маған

белсенді / неғұрайлы

Көңілім толды / толмады

ұзақ / қысқа немесе тез

шаршамадым / шаршадым

жақсарды / төмендеді

түсінікті / түсініксіз

пайдалы / пайдасыз

Қызықты  / қызықсыз

жеңіл / күрделі

қызықты / қызықсыз

 

 

Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? 

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

 

« Карусель» әдісі бойынша өткен тақырыптағы білімдерін тексеріп,белсенділігін арттыру.

 « Ромбтық жіктеме»,

«Блиц сұрақтары» әдісі бойынша  оқушылардың бір-біріне түсіндіруі, топтық жұмыс арқылы оқушылардың қабілеттерін  тақырыпты қалай меңгергенін анықтау үшін шолу  жасау.  Бүгінгі оқу мақсатына қол жеткізгендігін анықтау үшін топтық жұмыс , деңгейлік  тапсырмасы берілді. Сабақты қорытындылауда « Сүзгі»

әдісін қолданамыз.

 Оқушылардың білім деңгейіне сәйкес саралаудың «Қарқын » ,  « Диалог және қолдау көрсету»   

« Тапсырма », «Бағалау»тәсілдерін алдамыз.

Стикер

Житон

Қағаз қиындылары

Ауызша бағалау

Бағалау парағы

 

 

 

 

 

 

Шамнан,теледидар экранынан шығатын фотондар ағынынан қорғану үшін экран алдында15-20 мин

отырмау керектігін ескерту

 

 Сабақ бойынша рефлексия

 

Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма?

Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?

 

 

 

 

Жалпы бағалау

 

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

 

 

2:

 

Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

 

2:

 

Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?

 

Просмотров: 273


Добавить комментарий



Включить данные в подпись

Текст